Jaki kościół wybrać na swój ślub?

Wybór kościoła na ślub czasem bywa całkiem naturalny wręcz automatyczny. Wybiera się ten który jest najbliżej nas, jeśli mieszkamy w małym miasteczku albo na wsi. W mieście ten wybór wydaje się większy. Czy jednak odległość do kościoła to jedyny czynnik wyboru?

Czy wiecie, że w 2016 roku w Polsce było 10466 kościołów, a wtedy było jeszcze wiele w budowie. Tak więc już na pierwszy rzut oka widać, że jest w czym wybierać. Postaram się jako fotograf ślubny pokazać Wam jak wybrać ten najlepszy. Wybór nie jest prosty, a wpływ na niego ma kilka czynników.

Lokalizacja

Zazwyczaj bywa tak, że Panna Młoda czy Pan Młody jest "przypisany" (musicie mi wybaczyć, ale sprawy kościelne nie były i nie są w polu moich codziennych zainteresowań) do jakieś parafii więc i do konkretnego kościoła. Jest to blisko jej czy jego domu. I tym chyba kieruje się większość przyszłych Par Młodych.  Zdarzały mi się i takie sytuacje kiedy z domu Panny Młodej można było iść na piechotę do kościoła. W drugą stronę miałem taką sytuację, że od domu Panny Młodej do kościoła było 60 kilometrów i kolejne 60 na salę. Dlatego też warto zastanowić się czy odległość miedzy miejscem przygotowań, kościołem a salą nie jest za duża. Im większe odległości miedzy punktami tym więcej czasu zabiera dojazd. To odbija się na czasie który możecie poświęcić na wesele.

Kościół

Każdy kościół to zupełnie inny budynek. Mogą być podobne stylem, budowane w podobnym czasie i klimacie. Jednak nie ma dwóch takich samych świątyń. Dlatego jeśli macie możliwość wyboru dowolnego miejsca na ślub, warto tak samo jak z wyborem sali weselnej, popatrzeć pod kątem waszych preferencji. Najlepiej zadać sobie klika pytań:

  • Czy nam się tu podoba?
  • Czy kościół pomieści zaproszą (spodziewaną) ilość gości?
  • Czy kościół jest ciemny czy jasny?
  • Czy chcemy kościół stary czy nowy?
  • Czy chcemy kościół murowany czy drewniany?
  • Czy pierwsze rzędy są blisko czy daleko od miejsca Pary Młodej?
  • Czy zimą kościół jest ogrzewany? Czy latem jest tu gorąco?
  • Czy przestrzeń przed kościołem pozwala na zgromadzenie się gości?
  • Czy ma taki parking by goście bez problemu mogli zaparkować samochody?
  • Czy kościół podczas daty ślubu nie będzie remontowany?

Myślę, że jeszcze znajdzie się kilka pytań które będą konkretnie dotyczyły pomysłu na ślub. Czy klimat świątyni odpowiada Wam i zwyczajnie czy będąc tam nawet chwilę będziecie się w nim dobrze czuć.

Ksiądz 

Ślubu udziela sobie Para Młoda jednak to ksiądz prowadzi całą uroczystość. To ksiądz może być Waszym największym wsparciem podczas przysięgi lub osobą która przed ślubem będzie rzucać Wam kłody pod nogi. Moim zdaniem wybór księdza to jedna z najważniejszych rzeczy podczas organizacji ślubu. Oczywiście wszystko zależy od tego jaki macie osobisty stosunek do tradycji, a także własnej wiary no i czy ślub kościelny nie został wybrany bo tak chciała Babcia czy daleka Ciocia od strony Taty. Zawsze, ale to zawsze trzeba decydować się na to się czuje.

Z mojego doświadczenia zawsze zadaję pytanie przyszłej Parze Młodej czy znają swojego księdza? Jeśli tak to pytam jaki po prostu jest. Jeśli nie to sugeruję o ile to możliwe by wybrać się już do danego kościoła i zobaczyć jak dany ksiądz udziela ślubu. Jak się zachowuje, czy jest wesoły, czy jego kazanie nie powoduje senności wśród zebranych gości i generalnie jakie macie odczucia. Dlaczego wesoły? Bo nie ma nic smutniejszego jak smutny ksiądz który prowadzi ślub tak jak by to był pogrzeb. To straszne bo ten dzień to jeden z najpiękniejszych dni w życiu! Kiedyś spotkałem się z taką sytuacją, że dzień przed ksiądz w pobliskim kościele zabronił przystrajania kościoła, poczynając od drobnych kwiatów po zakładanie ładnych pokrowców na krzesła dla Pary Młodej. Nawet nie wyobrażacie sobie jak przykro było mojej Parze i jak wiele stresu im to dorzuciło.

Tutaj warto od razu dowiedzieć się także czy w dzień kiedy planujecie swój ślub, ksiądz na to pozwala. O tak.

Warto także zapytać czy po wyjściu z kościoła będzie można czymś sypać. Dla przykładu ryż lub zawartość tub. Często bywa tak, że nie chce im się tego sprzątać i albo nie zezwalaną na to lub żądają opłaty raz 100, raz 200 a raz i nawet 500 złotych. Jeśli bardzo Wam na tym zależy a opłata jest za wysoka (w ogóle nie powinno jej być!) to możecie zaproponować, że ktoś od Was to sprzątanie. Ślub ma się raz w życiu!

Musicie też dowiedzieć się co możecie, a co nie. Jeśli macie jakąś wizję swojej uroczystości np. przystrojenie kościoła, oprawa muzyczna no i oczywiście obecność fotografa i filmowca, a sam ksiądz robi już Wam problemy to warto zastanowić się czy jest to odpowiedni człowiek na Wasz dzień. Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem jest sprowadzenie swojego ulubionego księdza i wtedy też zarówno ślub jak i moja współpraca między Wami, kościołem a mną podczas samego ślubu jest lepsza.

W skrócie miły i przyjazny ksiądz to podstawa ślubu! :)

Inne rozwiązanie?

No dobrze, a co w przypadku gdy nie udało Wam się wybrać miejsca na ślub, ale jednak zależy Wam na ślubie kościelnym, ale też Wasze miejsce gdzie organizujecie swoje wesele jest tak piękne...że możecie zdecydować się na ślub kościelny w plenerze. Oczywiście wymaga to więcej zachodu ale powoduje, że istnieje szansa iż wszystkie rzeczy będą w jednym miejscu. Przygotowania, ślub i wesele, a to według mnie najlepsze rozwiązanie.