Wesela i przyjęcia w czasach pandemii – oficjalne wytyczne

Wesele i przyjęcia w czasach pandemii - wytyczne

Kila dni temu Kancelaria Premiera, poinformowała że będzie możliwość organizowania wesel i przyjęć w tych dziwnych, pandemicznych czasach. Od 6 czerwca 2020 roku, Pary Młode będą mogły organizować wesela do 150 gości przy pewnych obostrzeniach sanitarnych. Postaram się przedstawić te najważniejsze, a także moją opinię o tych wytycznych. 

Jeszcze chwilę temu nie znając nowych zasad, zadałem sobie pytanie "Czy pandemia zmieni śluby w 2021 roku?" i chociaż ciągle czekamy to każdy nowy tydzień, przynosi nam nowe rzeczy. I tak wszystkie nowe obostrzenia, mają sens jeśli wszyscy będą się stosować do ich zasad. Nieprzestrzeganie ich może narażać nas samych lub innych uczestników wesela lub przyjęcia. Musimy także pamiętać o obsłudze imprezy, a także o ewentualnych gości danego obiektu, którzy nie biorą udziału w naszej uroczystości. 

Dlatego też nowe zasady mają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich osób, minimalizowanie ryzyka zakażenia, a także zwyczajnie nie zabierania normalności mimo ciężkich czasów. Jeśli ludzie nie będą stosować się do nowych zasad, może zwyczajnie okazać się, że wszystko legnie w gruzach i znów wrócimy do czasów z przełomu marca i kwietnia do narodowej kwarantanny, a tego zwyczajnie ani my, ani gospodarka już nie wytrzyma.

Wszystkie informację pobieram z oficjalnego źródła: 
https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia

Jakie są zatem wytyczne?

Na wesele Para Młoda może zaprosić 150 gości. Wiele Par nie jest z tego zadowolona, ale aktualnie (4 czerwca) jest to jedyna dopuszczalna ilość. Miejmy nadzieję, że z czasem liczba ta zostanie zwiększona. Mimo wszystko jeśli Para zdecyduje się na ślub, a zaprosiła większą ilość, będzie musiała zweryfikować ponownie listę swoich gości. Para Młoda musi liczyć się także z tym, że na chwilą obecną, wielu gości może zwyczajnie odmówić uczestnictwa. Nie można mieć im tego za złe. Przecież każdy z nas ma obawy, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo. Musimy także dbać o naszych najbliższych seniorów.

Mimo wszystko liczba 150 gości na weselu, według mnie jest duża. Ostatnio na jednym z facebokowych ślubnych grup, przeczytałem zapytanie Pary Młodej, czy jest sens organizowania wesela dla 300 gości, które będzie trwało dwa dni. Pytanie jest tylko czy to ma sens, czy Para Młoda będzie miała tyle sił by dwa razy przeżyć takie wesele? Może po prostu warto przełożyć ślub o rok?

Goście weselni bez maseczek!


Goście weselni nie muszą nosić maseczek podczas wesela, jednak jeśli ktoś będzie się lepiej czuł, może ją nosić. 

Tylko osoby zdrowie mogą brać udział w weselu!

Osoby które są chore lub zakażone, poddające się kwarantannie lub izolacji, nie mogą brać udziału w weselu lub przyjęciu. To jest  bardzo oczywisty punkt. Myślę, że nie trzeba tu więcej pisać. Chociaż...nie jestem pewien czy w zaleceniu jest pobieranie informacji o gościach. Tak jest podczas organizacji koncertu na który się wybieram. To jest mądre i bardzo odpowiedzialne. 

Na tej karcie powinna być informacja o gdzie 14 dni po ślubie będziemy mogli znaleźć danego gościa, chociaż powinna być tam też deklaracja, ze dany gość jest świadomy że jest osobą zdrową. 

Przy stoliku tylko rodzina lub domownicy

Wesele. Odstęp między stolikami

Według wytycznych, trzeba postarać się na tyle ile to możliwe by siedziały osoby z jednej rodziny lub wspólnego gospodarstwa. Przyznam, że aktualnie jeszcze nie wiem jak zostanie to rozwiązane. Natomiast na oficjalnej stronie jest podane, że w innym przypadku, w  celu zwiększenia bezpieczeństwa i dystansu między gośćmi proponowana jest redukcja osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia;  zalecane jest usadzanie gości po obu stronach stołu tak, aby goście nie siedzieli vis a vis siebie. 

Co ważne odstęp między stolikami powinen wynosić 2 metry lub 1 metro o ile stół dzieli wysoka na 1 metr przegródka (pcv?).

Jedzenie, jak to będzie wyglądać?

Tutaj chyba następuje największy przełom jeśli chodzi o klasyczną uroczystość. Miejsce gdzie odbywa się wesele musi zapewnić 1 kelnera na 15 gości. Sala musi zadbać o to by ten sam kelner lub obsługa kelnerska obsługiwała tych samych gości. I chociaż klasycznie może wyglądało to podobnie to jednak uważam, że jest to plus. Chyba łatwiej nawiązać więź między gośćmi, a obsługą, może też czas obsługa i komfort gości będzie lepsza. 

Wszystkie oddzielne stoły np. słodki, wiejski, kawowy etc. będą dostępne, jednak przy każdym z nich będzie dedykowana osoba do podawania tych przysmaków. Osoby te powinny także pilnować by nie tworzyły się kolejki. 

Jak to będzie wyglądało w rzeczywistości to pokażą pierwsze śluby. Wtedy wszyscy będziemy o wiele mądrzejsi. 

Chociaż zastanawia mnie jak będą wyglądały stoły? Na bank jednak potrawy nie będą mogły leżeć na stołach. Nie będzie także stołów szwedzkich. 

Obsługa wesela i przyjęcia

Obsługa wesela

Obsługa uroczystości musi utrzymywać podczas rozmowy dystans 2 metrów lub 1,5 metra podczas przebywania wśród gości. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe. Według opublikowanych informacji, obsługa musi zasłaniać nos i usta, ale mowa jest tu o podwykonawcach, szykujących salę do wesela. Przyznam, że muszę pogłębić wiedzę na ten temat. 

Goście powinni szanować poczucie bezpieczeństwa osób obsługujących uroczystość. 

Dodatkowo na sali powinny znaleźć się informacje by w miarę możliwości, utrzymywać zalecaną odległość 2 metrów od drugiej osoby. W przypadku wesel wiemy jak jest to...ciężkie. 

Dezynfekcja!

Dezynfekcja rąk

Bardzo ważnym elementem organizacji wesela lub innego przyjęcia w sali lub obiekcie jest możliwość dezynfekcji lub mycia rąk. Przed każdym wejściem do sali, goście będą musieli zdezynfekować ręce. Dodatkowo przed toaletą lub w środku będzie możliwość dezynfekcji rąk. Na sali powinny znaleźć się także informacje by robić to często. 

W miejscach gdzie będzie można to zrobić powinna być instrukcja mycia rąk, a także zaznaczenie ile max. może przebywać osób w toalecie, tam też będzie można używać tylko ręczników jednorazowych. 

Higiena rąk chyba w ogóle nie potrzebuje żadnych wytycznych, szczególnie po skorzystaniu z toalety. 

Zdrowy rozsądek! Samokontrola!

BezpieczeństwoJestem świadomy, że nie napisałem o wszystkich ważnych wytycznych,. Jednak uważam, to o czym pisałem na samym początku, że powinniśmy z całych sił przestrzegać zasad, szanować siebie, innych i właśnie te zasady, dzięki którym możemy być na ślubach, weselach i innych ważnych uroczystościach, które pozwalają nam na cieszenie się miłością naszych najbliższych. 

Dodatkowo uważam, że goście, obsługa i wszystkie osoby powinny być poddane samokontroli by pilnować siebie i innych. Wiemy wszyscy jaka jest rzeczywistość, narzucane nam zakazy i nakazy często uderzają w naszą wolność czy zwyczajnie mentalność. Jednak tutaj sytuacja jest wyjątkowa i jeśli chcemy szybko wrócić do normalności, musimy po prostu się tymczasowo do tego dostosować, bo jestem optymistą, że to szybko na tyle ile to możliwe, skończy się i wrócimy do starego świata, codzienności i życia. Bez maseczek, bez zniszczonych dłoni od alkoholowych żeli i strachu o przyszłość. 

Tego serdecznie sobie i Wam życzę!

Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia