Kiedy ruszą śluby i wesela w 2021 roku?

Kiedy ruszą śluby i wesela w 2021 roku?

Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej Młodych Par na początku tego roku i nie ma w tym nic dziwnego. Bywa czasem tak że na nasze pytania nie ma jeszcze odpowiedzi, ale nawet miesiąc może w tej kwestii wiele zmienić i oby na plus!

Terminy zarezerowane od wielu miesięcy, wiele Par swój ślub zaplanowała nawet 2 lata wcześniej, a potem się okazało, że trzeba było na szybko wyszukać nowy termin uroczystości ślubnej przez nową zarazę w postaci pandemii koronawirusa. Niektóre Pary przeniosły termin na ostatnie chwile wakacji, a inne na jesień. Ta późniejsza jesień okazała się powrotem do wiosny, czyli znów trzeba było szukać nowego terminu, czasem po raz trzeci. Pisałem o tym na moim blogu we wpisie "Jak pandemia zmieniła śluby w 2020 roku?". Jest styczeń 2021 roku, a do ślubu często pozostają tylko cztery miesiące, zazwyczaj to wtedy rusza czas na początek sezonu ślubnego. Co będzie nas czekać, kiedy będzie można zrobić swój slub i wesele? Ilu będzie można zaprosić gości?

Jest nadzieja! Szczepionka!

Pod koniec 2020 roku, świat obiegła informacja, że została wynaleziona szczepionka na COVID-19, co spowodowało pojawienie się światełka w długim i ciemnym tunelu życia codziennego. Zarówno dla zwykłych ludzi jak i tych którzy przez wszelkiego rodzaju zakazy i obostrzenia nie mogą pracować. W takiej sytuacji od połowy października jest też cała branża ślubna i eventowa. Zakaz to zakaz, można z tym żyć przez jakiś czas, ale doskonale wiemy jak wpływa lockdown na różne branże, które już nawet nie drgają, a chwieją się na swoich tekturowych nogach, jeśli otwarcie nie nastąpi szybko, wiele wspaniałych miejsc, przestanie zwyczajnie istnieć.

Dlatego też pojawienie się informacji o szczepionce dało nadzieję także na to, że będzie można w 2021 roku bezpiecznie organizować śluby i wesela, że znowu powróci to co działo się w 2020 roku i co ważniejsze, wróci to co kiedyś. Bez stresu, szukania terminów, odwoływania, przekładania, rezygnacji czy korekty listy gości. Chcemy normalnie żyć i tak też będzie.

Co przyniesie wiosna?

Wiosną 2020 roku kiedy wszystko stanęło miałem wiele czarnych myśli, ale na trzy tygodnie przed latem wszystko ruszyło. Na szczęście. Liczba zakażeń nie była wysoka, a mapa Polski zmieniała tylko kolor jak na sygnalizacji świetlnej. Na szczęście udało się szczęśliwie przebrnąć przez lato i wejść w jesień. Dlatego też mając jakieś doświadczenie z ubiegłego roku, mam wrażenie że będzie to kilka wariantów odmrożenia branży ślubno-weselnej (także innych branż). Mianowicie są to scenariusze na wiosnę mało komfortowe, ale wierzę że życie nas pozytywnie zaskoczy w tym rządzący naszym krajem i rozwój pandemii, a raczej jej powolny upadek.

Wariant A
Na wiosnę (w kwietniu) rząd wyrazi zgodę na organizację uroczystości ślubnych i weselnych do min. 50 osób, osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitu gości.

Wariant B
Odmrożenie przesunie się na późną wiosnę, gdzie szczepienia będą szły na tyle dobrze (oby!), że będzie można śmiało organizować większe uroczystości.

Wariant C
Udział w weselach będzie tylko dla osób zaszczepionych, więc ten wariant realnie uniemożliwia organizację wesel dla wszystkich i na już, ale limit gości zostanie zniesiony. Realnie ten wariant mówi o jesieni. To trudne.

Wariant D
Na wiosnę nic się nie stanie, czego bym nie chciał i w ogóle wariantu D nie biorę pod uwagęm, ale realnie jestem na niego przygotowany, muszę bo jednak 2020 pokazał, że czasem w życiu ciężko coś zaplanować. Będzie trzecia fala i znów wszystko siądzie...

Czy przesuwać swój ślub i wesele na 2022 rok? Kiedy rezerwować nasz ślub?

Z taką decyzją bym się wstrzymał, ale ten kto racjonalnie myśli i ma gdzieś swój plan B i C, to powinien mieć to gdzieś z tyłu głowy, jednak dziś bym się tym zbytnio nie martwił i poczekał. Musimy być cierpliwi i absolutnie nie skazywać tego roku na porażkę. Oczywiście Pary Młode które dopiero co szukają swojego terminu, sali i podwykonawców muszą mieć świadomość, że w przypadku gdy termin odmrożenia ślubów i wesel w trakcie pandemii koronawirusa zacznie się przesuwać w kierunku lata to lepiej już dziś zarezerwować sobie bezpiecznie termin w 2022 roku. Dlaczego? Ponieważ wiele Par będzie szukać nowych terminów zarówno na jesień 2021 jak i cały 2022 rok. Te śluby które w 2020 (i może w 2021) roku zostały odroczone mogą właśnie odbyć się w 2022 roku, a i takie mam Pary Młode, które podjęły właśnie takie decyzje. Chociaż może wydawać się, że czasu jest dużo to jeśli nie bierzecie ślubu w 2021 już dziś rezerwować terminy na 2022 rok, bo potem nie będzie już takiego wyboru miejsc, terminów no i tych osób które chcecie tego dnia mieć jako swoją obsługę.

Musimy być dobrej myśli!